Üldkirurg

Üldkirurgi tegevusvaldkond hõlmab kõhuõõnesiseste hea- ja pahaloomuliste haiguste diagnostikat ja ravi, songakirurgiat, naha ja pehmete kudede hea- ja pahaloomuliste kasvajate kirurgiat, kilpnäärmekirurgiat ning rasvumise kirurgilist ravi.

  Üldkirurgia tegevusvaldkond hõlmab kõhuõõnesiseste hea- ja pahaloomuliste haiguste diagnostikat ja ravi, songakirurgiat, naha ja pehmete kudede hea- ja pahaloomuliste kasvajate kirurgiat, kilpnäärmekirurgiat ning rasvumise kirurgilist ravi. Naha ja pehmekoe kasvajate kirurgilist ravi saab sageli teostada kohaliku tuimastusega ning enamike muude operatsioonide puhul rakendatakse tavaliselt üldnarkoosi. Üldkirurgid teostavad ka seedetrakti endoskoopilisi uuringuid – gastroskoopiat ja kolonoskoopiat.
   

  Naha või pehmekoe kasvajate eemaldamine

  Naha või pehmekoe kasvaja eemaldamine on üks sagedasemaid üldkirurgilisi pisioperatsioone, mille alla kuuluvad naha hea- ja pahaloomuliste kasvajate eemaldamine, nahaaluskoest ateroomide ehk rasunäärmetsüstide ning lipoomide ehk healoomuliste rasvkasvajate eemaldamine. Enamikel juhtudel on operatsioon võimalik teostada kohaliku tuimastusega ning patsient on selle järgselt suuteline ise koju minema.
   

  Kubemesong

  Kubemesong on haigus, mis üldjuhul avaldub väljavõlvumusena kubemepiirkonnas ning millega sageli kaasneb valu või ebamugavustunne. Kubemesonga teket seostatakse tihti raskuste tõstmisega ning ülekaaluga. Kubemesonga saab ravida vaid operatiivsel teel. Opereerimata kubemesonga ohuks on võimalik songa pitsumine, mis vajab kohest erakorralist kirurgilist ravi. Operatsiooni käigus tehakse kubemepiirkonda umbes 10cm nahalõige, avatakse kubemekanal, likvideeritakse song ning tugevdatakse kubemekanali tagasein mitteresorbeeruva ehk mittesulanduva võrguga. Sellist songaplastikat nimetatakse pingevabaks plastikaks ning selle järgselt on risk, et song opereeritud piirkonda elu jooksul tagasi tekib, väga väikene. Tavalistel puhkudel kestab operatsioon kuni tund aega ning patsient lubatakse kodusele ravile sama päeva õhtul.
   

  Nabasong

  Nabasong on haigus, mis avaldub väljavõlvumusena nabapiirkonnas ning millega sageli kaasneb valu või ebamugavustunne. Nabasonga tekke riskifaktoriteks on raskuste tõstmine ja ülekaal, kuid naiste puhul ka rasedus. Nabasonga saab ravida vaid operatiivsel teel. Sõltuvalt songa suurusest võib operatsiooni käigus kirurg otsustada songavärati parandamiseks kasutada ka songavõrku. Operatsioon, mis kestab üldjuhul kuni tund aega, teostatakse tavaliselt üldnarkoosis. Väiksemad songad, mis ei vaja parandamiseks võrgu kasutamist, võib teostada ka lokaalse tuimastusega. Patsient lubatakse kodusele ravile sama päeva õhtul.
   

  Kilpnäärme eemaldamine

  Kilpnäärme osalise või täieliku eemaldamise peamiseks põhjuseks on tavaliselt, kas kasvaja või kasvajakahtlus, kilpnäärme ületalitlus või healoomulised tsüstid ja sõlmed kilpnäärmes, mis avaldavad survet hingamisteedele või söögitorule. Operatsioon teostatakse kaela alaosas eespinnale tehtava horisontaalse nahalõike kaudu. Operatsiooni lõppedes suletakse haav nahasisese õmblusega kasutades isesulanduvat niiti. Nõnda jääb arm kosmeetiliselt ilus ning niite eraldi välja võtma ei pea. Operatsioon teostatakse alati üldnarkoosis. Tavalistel puhkudel kestab operatsioon kuni 1,5h ning patsient lubatakse kodusele ravile sama päeva õhtul.
   

  Sapikivitõbi

  Sapikivitõbi on sage haigus, millele on iseloomulik periooditi ning sageli just söömisejärgselt esinev valu keskel ülakõhus või paremal roidekaare piirkonnas. Sapipõie kivid võivad aastaid püsida asümptomaatilisena, kuid nende olemasoluga kaasneb alati teatav terviserisk. Mõningatel juhtudel võivad kivid põhjustada erakorralist operatsiooni vajavat sapipõie põletikku. Halvematel puhkudel võib kaasneda ka üldine sapiteede põletik või pankreatiit ehk kõhunäärmepõletik. Üldnarkoosis teostatava laparoskoopilise ehk nelja väikese augu kaudu teostatava miniinvasiivse operatsiooni käigus eemaldatakse sapipõis koos kividega. Tavalistel puhkudel kestab operatsioon kuni tund aega ning patsient lubatakse kodusele ravile sama päeva õhtul.