Näo- ja lõualuukirurgia

Meie kliiniku näo- ja lõualuukirurgidel on ettevalmistus ja kogemused kõigi selle piirkonna operatsioonide tegemiseks

  Tarkusehamba eemaldamine 

  Tarkusehammast võib eemaldada kohaliku tuimastusega, kuid kõigi nelja või peetunud tarkusehammaste puhul võib osutuda mugavamaks üldnarkoosi kasutamine. Operatsiooni käigus eemaldatakse hamba ümbert luu ja vajadusel tükeldatakse hammas puuriga. Haav suletakse õmblustega. Tarkusehamba operatsioon võib olla kerge, aga ka keeruline ja mõjuda patsiendile traumaatiliselt.

   

  Huule- ja keelekida operatsioonid

  Huule- ja keelekida korrigeerimise vajadus ilmneb sageli hambaarsti, ortodondi või logopeedi külastamisel. Paljudel lastel korrigeeritakse kida juba imikueas. Meie spetsialistid teostavad huule- ja keelekida plastikat ning modelleerimist eriti rasketel juhtudel, kui kida pärsib patsiendi kõnet ja igapäevaelu. Operatsioone on võimalik teostada nii kohalikus- kui ka üldanesteesias. Väiksematel ja rahututel lastel tuleks siiski eelistad üldanesteesiat

   

  Lõualuutsüsti eemaldamine

  Hamba-alge osistest või juuretipust võib areneda lõualuutsüst või healoomuline lõualuu kasvaja. Haigestunud luu eemaldatakse puuriga, põletikulised koed puhastatakse või eemaldatakse tsüst. Haav õmmeldakse kokku ja õmblused võetakse välja nädala pärast. Suurema ulatusega operatsioonide puhul kasutatakse parima tulemuse eesmärgil üldanesteesiat.

   

  Luu ja pehmete kudede plastilised operatsioonid

  Enne ja pärast hamba implantaatide paigaldamist võib osutuda vajalikuks lisa luukoe siirdamine lõualuudesse. Meie kliinikus kasutatakse patsiendi enda luu siirdamist, mis on eelistatum variant kui Eesti kliinikutes väga levinud luuasendaja (kunstluu) siirdamine. Operatsioonid viiakse läbi üldnarkoosis

  Lõualuude kaasasündinud või arenguanomaaliate puhul esineb ka oluline hammaskonna ja kogu näokolju arenguhäire, mis pele patsiendi välimuse mõjutab oluliselt ka tema tervist. Sellisel juhul on väga efektiivne lõualuude asendi korrigeerimine, vajadusel kas ühe või mõlema lõualuu ulatuses.

   

  Ortognaatne kirurgia

  Ortognaatne kirurgia on lõualuude asendit, deformatsioone ja hambumust korrigeeriv kirurgiline ravimeetod. Teatud juhtudel ortodontiline ravi üksi ei suuda hambumuse probleemi lahendada ning seetõttu tuleb rakendada kirurgilist ravi. Operatsiooni käigus on võimalik suurenda, vähendada ja paremini positsioneerida üla- ja alalõuga või mõlemat korraga. Seda laadi opreatsioonid viiakse läbi operatsioonitoas üldanesteesias ja vajavad kindlasti operatsioonijärgset jälgimist.

   

  Kirurgiline lahendus peab olema põhjalikult planeeritud, ortodondi ja kirurgi poolt, vajadusel kaasatakse meeskonda parodontoloog ja protesist.

   

  Alates esimesest visiidist on väga oluline ühise keele leidmine patsiendiga. Arst selgitab välja patsiendi põhiprobleemi ja annab hinnangu, kas see on lahendatav ortognaatse kirurgia abil.

   

  Selliste suurte operatsioonide planeerimisel peab patsient olema motiveeritud ja raviteadlik, sest kui ortodontilise ravi ajal toimuvad muutused pikema aja vältel,siis kirurgilise ravi tagajärjel toimuvad suured esteetilised muutused ühe korraga. Operatsiooni tulemusena paraneb hambumus ja näo esteetiline väljanägemine. Vahel soovitatakse parima tulemuse saavutamiseks veel teiseseid kirurgilisi operatsioonid nagu ninaplastika ja alalõualuu mentumi plastika. Lõpliku tulemuse fikseerimiseks on tihti vajalik prosteetiline ravi.

   

  Ka kirurgilisel lõualuude nihutamisel on omad piirangud ning patsiendi ootused-lootused võivad olla liiga kõrged. Saamata aru patsiendi probleemist ja seletamata prognoositavaid muutusi inimese väljanägemises võib pärast edukat operatsiooni patsiendi reaktsioon olla hoopis negatiivne. On esinenud juhtumeid, kus patsient vajab psühholoogi nõustamist, kuna ta välimus on muutunud palju atraktiivsemaks ning ta ei suuda oma olemust uue välimusega kokku viia.

   

  Ravi planeerimiseks on vaja:

  • patsiendi näo fotosid eest ja külgvaates,
  • suusiseseid fotosid,
  • kipsmudeleid hambakaartest,
  • fikseeritud hambumust,
  • panoraam- ja külgülesvõtteid koljust.
  • Näo- ja lõualuukirurgia